Thursday, February 27, 2014

Haanja maraton 2014 jääb ära.

Selline pressiteade anti korraldajatelt. 2014 aasta maraton oleks olnud järjekorras 42. Kuna Vaskna turismitalu on kohe Haanja maratoni raja ääres, siis ma näen kõige paremini milline raja olukord on ja kohati see praegusel 2014 lumevaesel talvel kiita ei ole.
Mina käisin esimesel Haanja maratonil 1983 aastal. Tollal algas maraton Võrust ja lõppes ka Võrus. Minek oli veidi raskem aga tagasi juba kõik allamäge. See oli huvitav, et need kes olid kiiremad tulid hiljem tulnutele vastu. Kuidas seal kokkupõrkeid ei olnud, või ka oli, seda lihtsalt peeti loomulikuks, et kõik peavad üksteisest mööda saama.
Kui me 1999 aastal kolisime Haanjasse Vaskna tallu, siis 1990 -ndatel võtsid Haanja mehed maratoni korraldamise enda õlgadele ja Haanja maraton hakkas toimuma ainult Haanjamaal, Võrru enam ei mindud. Mis aastal, täpselt enam ei mäleta, hakkas Haanja maraton kohe meie aiast läbi minema. Noo see oli alles tõus-Vaskna järve pealt algas ja tõusu lõpp oli seal kus vaatega Vaskna järvele pilti teen. Sõitsin vähemalt korra selle raja ka läbi, mäletan, et hommikul enne päris maratoni algust. Kui maraton algas olin juba kodus ja sain vaadata kuidas teistel läheb. Kuigi Haanja maraton on pikkuselt Tartu maratonist lühem, ei saa seda maratoni kindlasti mitte kergete kilda lugeda. Kuigi seda suurt tõusu alustatakse nüüd poole mäe pealt, peavad seda enamus inimesi väga raskeks ja on talle mõrvari tõus nimeks pannud. Samas olen näinud oma kodust, kuidas üks Eesti suusataja Vahur Teppan sellest tõusust ainult paaristõugetega üles läks, no proovige järgi teha.
Kui Vaskna turismitalu peremees Haanjasse rajameistriks läks, siis sellest ajast peale oli meie talu nagu abielus Haanja maratoniga. Ahti pidas väga tähtsaks, et rada saaks just õigel ajal sisse aetud ja et seda teha siis ega ta endast hoolinud. Oli aastaid kui oli palju torme, ning palju puid raja peale kukkunud, sai just kõik korda tehtud, kui kõik kordus uuesti. Hiljem ta enam rajameister ei olnud aga oli korraldajate meeskonnas, vastutades raja eest. Need ligikaudu 15 aastat olid küll talvel väga töised Ahti jaoks, kes meil külalistena käisid, nägid kuidas peremees jõudis mõnikord üle südaöö koju. Keeruline oli nendel aastatel, kui majas olid külalised, kes ei olnud tulnud maratonile, sest neil olid hoopis teised soovid. Hiljem me muid külalisi maratoni ajaks majutama ei võtnudki ja hiljem oli juba iga aasta palju samu tulejaid.
Haanja maraton on on siinsele kogukonnale suur töö aga samas ka suur pidupäev. Palju inimesi on kontrollpunktides. Ise sain selle töö ära proovida 1999 aastal. Ka sellel aastal lund nappis ja kontrollpunktist sõideti kaks korda läbi, see tegi muidugi töö kontrollpunktis päris keeruliseks. Kuid lapsed, kes mul abis olid, olid väga tublid ja kogenud, päeva lõpuks olin suurest jooksmisest väga väsinud aga ka üliõnnelik, et sain oma panuse anda. Kuna Ahti vastutas radade eest, siis kaks inimest talust ära olla ei saanud ja mina jäin siis koju. Mõnel aastal aastaid tagasi sain supitoimkonnas olla ja näha, kuidas virgad käed kartuleid ja sibulaid koorivad. Vot see oli väga suur töö ja seda vedas eest Hartsmäe talu peremees Agu Hollo. Igal aastal on Haanja maratoni suppi väga kiidetud ja ma ütlen, et see on väärt kraamist südamega ja hea tujuga tehtud supp.
Villa kontrollpunkti eestvedaja oli aastaid Kiidi turismitalu peremees Aigar Piho koos kogu ümbruskonna rahvaga. Vaskna kontrollpunktis jällegi Jõeniidu kitse- ja turismitalu peremees Kalju Mängli.
Kurgjärve punkti võttis peale mind vedada Ene Aedmaa ja on seda teinud siiamaani. Meie tütar Helena on tal igal aastal abiks olnud.
Haanja on hästi tiheda teedevõrguga vald, palju inimesi on olnud teedeületusi turvamas, ka meie Plaksi küla mehed Allan Eiche eestvedamisel olid alati väljas.
See kõik oli ettevalmistuse poole pealt, samas kasvas meie peres perepoeg Kristjan, kellel õnnestus ühel aastal noortemaraton 22km ära võita. Kuna Haanja maraton toimub klassikalises sõidustiilis, siis suuskade ettevalmistusel on väga tähtis koht ja eelmisel päeval käib üks kõva lihvimine ja suuskade ettevalmistamine. Selle tarbeks ostsime tallu päris kalli lihvimispuki.
Kui Ahti staadionit ettevalmistas oli tal ainult häid sõnu Ets Aedmaa kohta. Etsi isa Erlend Aedmaa ja palju inimesi Haanja Tantsu laulu ja Mängu seltsist toimetasid teedel kes reguleerisid parkimist.
Olen unustanud registratuuri, mida veab Haanja Suusaklubi esimees Aare Eiche ja veel palju abikäsi. Haanja vallavanem on ka alati ükskõik mis kohas toimetanud, nii suurel sündmusel on kõigile tööd. On kindlasti palju inimesi keda ma siin ei märkinud aga kelle töö on väga tähtis, näiteks see suur hulk noori, kes igas punktis sind juba kaugelt tervitavad ja veel ja veel ja veel...
Aastaid tagasi, kui meisterdasin lambanahkseid susse, said need maratoni auhinnana keegi kodu kaasa.
Haanja peakorraldaja oli aastaid Haanja kooli direktor Urmas Veeroja, kes on samuti
Vaade Vaskna järvele täna hommikul kell seitse Vaskna talu hoovilt

Päiksetõus Vasknal

Kivestmägi, 5 km enne Haanja maratoni lõppu olev järsk tõus, mida paljud on hakanud mõrvari tõusuks kutsuma. Eesti mees Vahur Teppan võttis selle tõusu paaristõugetega. Proovi järele!

Kivestmäe või selle nii nimetatud mõrvari tõusu tipp. Kunagi algas tõus sealt kaugelt alt järve pealt, nüüd ainult sealt kus auto paistab.

Maratonirada Kivestmäel on päris heas seisus veel

Vaade Suurele Munamäele Haanja maratonirajalt 27.02.14

Arvan, et raja kõrgeim koht, eemal Suur Munamägi koos vaatetorniga

Maratonirada metsa sees Vaskna talu lähedal ka veel täitsa OK

Maratonirada ka Vaskna talu lähedal aga juba väga kehvas seisus.
Nii seda rasket Kivestmäe tõusu eelmisel 2013 aastal võeti

Kuna tänavu oleks sõidetud 42 Haanja maratoni, siis siin 32 Haanja Maratoni kaart
Aastaid Haanja maratoni radade eest vastutanud Vaskna turismitalu peremees Ahti Utsal sai üle pikkade aastate ise eelmine 2013 aastal Haanja maratoni läbi sõita.

Tänukiri raja, staadioni ja ülesõidukohtade eest vastutavale Vaskna turismitalu peremehele Ahti Utsalile
omal alal suure töö teinud, viimastel aastatel veab maratoni Silver Näkk
Paljud tulid Haanja maratonile peredega ja kui ilm oli ilus, siis on see teistelegi suur pidupäev olnud. Haanjamiihhi Nõvvokoda on püstkojaga väljas olnud, seal on pannkooke küpsetatud, on kõrgema lumeskulptuuri võistlus olnud, on igal aastal Haanja maratoni tillusõit, kust on ka kõik meie pere lapsed esimese võistluskogemuse saanud.
Võistlejate seas on olnud inimesi päris noortest kuni väga väga eakateni (üle 80 aastased), samas on ka lahkuv peaminister Andrus Ansip Haanja maratonil osalenud ja peale maratoni ainult kiidusõnu lausunud.
Haanja maratoni rada on kehvadel lumeaastatel olnud Tartu maratoni eelsõidu rada ja siis sõitis sellel rajal võistlejaid paljudest maadest.
Ka praegu, kus rajaolud võistlust korraldada ei võimalda, siis mõned kanged mehed soovivad selle maratoni suuskadel ikka ette võtta omal vastutusel ja kõik on võimalik, tuleb ainult tahta. Edu neile!

No comments:

Post a Comment