Monday, March 31, 2014

Tule matkama Vällamäe matkarajale.

Lõuna-Eestis Haanjas kõrguselt teisel mäel- Vällamäel on põnev matkarada. Inimestele, kes on elanud põhilise aja oma elust korrastatus maailmas on see midagi hoopis teistsugust. Vällamäe matkarada lookleb üle kahe tipu keset põlist loodusmetsa. Selle erinevusega, et kui me tavaliselt oleme harjunud metsa nägema küllaltki inimeste poolt korrastatuna, siis siin on lastud loodusel metsas omasoodu toimida. Olen kohanud Vällamäel matkates ka inimesi, kellele selline looduse käekäik tundub õudse kaosena ja nende arvates sellist kohtagi ei tohiks olla. Enamuse inimeste jaoks tundub Vällamägi väga põnev ja müstiline. Tundub nagu elaksid seal Hiiglased, kes vahepeal teevad võistlusi puude juurtega väljasikutamises. Samuti leidsin ühe väljasikutatud puu juurte sees avause, tundus nagu läheks sealt uks Allilma.
Ühel põneval kohaliku kogukonna ühisel matkal Vällamäele sain teada meie esivanemate ja hõimlaste uskumistest ja kommetest metsa. Kui Sa soovid, et Metsarahvas Sinuga tegemist ei teeks, siis kammi juuksed väga korralikult ja pane rätike pähe. Kui Sul on soov olla Metsarahvaga lähedasem, tule metsa kammimata peaga. Muidugi austus ja armastus metsa vastu on see kui Sa südamest tahad metsa hoida, ka siis kui ta on pisut metsik ja hoopis teistsugune kui Sa ettekujutasid.
Käisime Vällamäel eile (30.03.14  koos oma perega ja rada oli lumevaba ja mõnus matkamiseks. Ainult ühes kohas põhjaküljel oli väike lumelaik. Selle eest lõuna pool õitsesid sinililled, isegi päris tippu jagus neid. Kui võtad väikese toidumoona seljakotti, siis einestamiseks mõnus koht on Vällamäe matkaonni juures. Matkaonni saab tasu eest rentida ööbimiseks RMK -st.
Vaskna turismitalust on matkates Vällamäeni 3 km ja koos Vällamäe matkarajaga ja tagasitulekuga kokku 9km . Samuti võib sõita autoga Vällamäe parklasse (4 km),sinna auto jätta ja minna raja peale matkama (3 km) ja pärast tellida endale Vaskna talust kuum saun, kodune toit ja mõnus majutus. Vällamägi ootab Sind!

Kuivanud puudraakon Vällamäel

Harfikujuline puu Vällamäel


Sinililled õitsesid isegi tipus.

Meie matkapere

Metsahiiglaste kätetöö

Igal seenel oma värv

Vällamäe matkaraja kaart.

Puude vahelt ka killuke taevast

Vällamäe väike sooke on Eesti kõige sügavam

Sooke oli külmunud ja sai sealt kevadisi jõhvikaid otsida. Muul ajal sinna kõndima minna ei tasu, vanarahva jutu järgi oli sinna kunagi lehm sisse vajunud.

Kevadine jõhvikas

Erksavärviline tähtsammal koos kollaga

Roheline turbasammal metsa ääres

Värviline turbasammal soos

Taevatrepp Vällamäel (tõus tippu)

rajamärgistus Vällamäel


Kohe oleme tipus

Leidsin õnnepähkli ja siis veel ühe ja juba terve peotäis.


Rähnipuu

Vällamäe tipp on 303,9 m üle merepinna

Tipus on infotahvel kõrgemate tippude kohta

Ka nii suured puud võivad lihtsalt ära murduda.

Vanapagan 

Kellegi kodu paistab seal

Natuke lund põhjaküljel (30.03.14)

Selline looduslik metsaalune)


Uks Allilma

Juuremustrid

Perajärv Vällamäe põhjakaldal

Lõunakaldal õitsesid sinililled

Hea, et see meie matka ajal ei kukkunud

Lõkkekoht Vällamäe matkaonni juures on tore piknikupaik

Vällamäe matkaonn

Matkaonni katus on ka nagu väike metsaalune

Saun matkaonni juures

Ojake sauna ja matkaonni juures

Kohe saab matk läbi ja kodus ootab soe saun.

Vaade Vaskna turismitalule ja Vaskna järvele 31.03.14. Hommikul sadas lumekirme maha.

Vaade Suurele Munamäele 31.03.14, Baltimaade kõige kõrgemale mäetipule 318 m

No comments:

Post a Comment